Bilge'li olun, haberdar olun!
Eğitim Ciddi Bir İştir, Gücünü Sevgiden Alır...
 

REHBERLİK SERVİSİ ADINA ANNE BABALARA ÖNERİLER  

Çocuk 3 yaşına geldiğinde “Sağlıklı Eğitimi ve Gelişimi” için bir kurumda okul öncesi eğitim programından yararlanmaya başlamalıdır. Bu eğitimin yarım gün/tam gün olması konusundaki kararı öncelikle çocuğu en iyi tanıyan ebeveynler karar vermeli. Çocuklar bireysel farklılıklarından dolayı bazıları tam gün bazıları da yarım gün eğitime başlayabilir. Çocuk 4-5 yaşlarında ise tam gün eğitimine geçilebilir.

Okul öncesi eğitimi çocuğun ailesinden ilk ayrılışı her gün evinden başka bir yerde yaşamaya gitmesi açısından ilktir. Bu durum çocuğun okula alışmasını zorlaştırabilir. Çocuğun ihtiyaç duyduğu güven ortamı sağlandığı takdirde zamanla okul hayatına alışma başlayacaktır. Güven ortamını oluşturmak için çocuğun belli zamanlarda annesi tarafından ziyaret edileceği, belli saatte servise binip evine gideceği hissettirilmelidir. Eğer güven oluşturma konusunda ciddi sıkıntılar yaşanıyor ve atlatmada güçlük yaşanıyorsa çocuğa “anne” yi kademeli uzaklaştırma metodu uygulanabilir. . Örneğin; 1. Gün sınıfta bekleme, 2. Gün bahçede bekleme 3. Gün sadece öğlen yemeklerinde Kurumumuzda size bu konuda daha detaylı şekilde yardımcı olabilecek uzman rehber öğretmenimiz bulunmaktadır.

 
Çocuğun anaokuluna başlamasında zamanlama doğru yapılmalıdır. Çünkü bu konuda yapılacak bir yanlışlık çocuğun tün okul hayatı boyunca etkilenebileceği olumsuz bir psikolojik tutumun kaynağını oluşturabilir. Bu yüzden ailenin tüm bireyleri tutarlı davranışlarda bulunmalı çocuğa bu şekilde yaklaşılmalı. Okul konusunda, özellikle de ebeveyn arası çelişkili düşünceler tartışılacaksa, alınacak kararlar asla çocuğun bulunduğu ortamda tartışılmamalıdır. 
 
Her türlü tedbir, okul içi personel desteğine rağmen çocukta anneden ayrılmama,okul fobisi gibi durumlar devam ediyorsa kesinlikle bir uzmana başvurulmalı ve yardım alınmalıdır.
 
Okul öncesi eğitim kurumu ister çocuk evi olsun ister anaokulu olsun, çocuğu barındıran değil eğiten bir kurum olmalıdır. Amaç annesinin yokluğunda zamanı geçirmek değil, çocuğun okul öncesi eğitim programlarından yararlanmasını sağlamaktır. Ne yazık ki ülkemizde kurumların çoğunluğunu koruma ve barındırmaya dönük bakım amaçlı, buna karşılık azınlığının eğitim amaçlı olduğu görülür. Bu nedenle anne ve babalar okul seçiminde titiz davranmalı ve kurumun programlarını öğretmenlerini ve fiziki koşullarını inceleyerek karar vermelidir.
 
Okulumuzun bütün imkan konforundan 3 - 6 yaş arasındaki tüm öğrencilerimiz faydalanmaktadır.
 
3 yaştaki temel hedefimiz; öncelikle öğrencilerin temel ihtiyaçlarını gidermek, sosyalleşmenin ilk adımını atan 3 yaş çocuğuna uyugun platformu sağlayabilmek, Beden Eğitimi ile çocuğun büyük ve küçük kas gelişimine katkı sağlamak, Müzik ve sezgisel gelişimini desteklemek, Yabancı Dil (İngilizce) ile bilişsel gelişime destek sağlamaktadır.
 
5 - 6 yaş; artık sosyal olan 5 - 6 yaş çocuğunda öz bakım becerilerini üst seviyeye taşımak, Drama dersi ile zihinsel gelişimini desteklemek, Yabancı Dil (İngilizce) ile bilişsel ve dil gelişimini desteklemek, Beden Eğitimi ile çocuğun vücudunu doğru kullanma tekniklerini öğretmek, Bilgisayar ile günümüzün teknolojik gelişiminin takibi, Görsel Sanatlar ile küçük kas gelişimi sağlanmaktadır.
 
İlköğretim; öğretmenlerin katkısı ile ilköğretime hazırlık 5 yaşta başlar. Benzetimlerle başlayıp çizgi çalışmaları ile devam eder. 6 yaşta kelime tamamlama, klavuz çizgili defter kullanım etkinlikleri ile devam eder.
 
SEVGİLİ ANNE BABALAR
Çocuğunuza zaman ayırın. Çocuğunuzla birlikte geçen zaman asla boşa harcanan zaman değildir. Çocuğu sevmek, ona bolca pahalı oyuncak almak değildir. onunla ortak faaliyetleri paylaşmak, ona zaman ayırmak onunla oyun oynamaktır. Çocuğu sevmek, sözle sevgiyi ifade etmenin ötesinde, eyleme bu duyguyu ona yaşatmaktır. “Unutmayın, çocuğunuzla geçireceğiniz zamanın süresi değil niteliği önemlidir.” Sevgili Anne Babalar, işte size çocuğunuzla birlikte verimli ve etkin paylaşımlarda bulunabileceğiniz güzel bir fırsat. Sizler için birtakım önerilerimiz var.
 
• Çocuğunuzla oyun oynayın.
• Çocuğunuzun söylediklerine değer verin önemseyin.
• Çocuğunuzu pasif değil, etkin(katılımlı) dinleyin.
• Çocuğunuz saldırganlık, asi gelme, inadına istenmeyen davranışı yapma vs. gibi davranışlar baş gösteriyorsa sizlere sinyaller veriyor demektir. Çocuğunuz bir şeylerden rahatsız ve sizlere bu davranışları sergileyerek haber vermektedir. Onunla iletişime geçerek rahatsız olduğu durumu tespit edin.
• Çocuğunuzla birlikte hoş vakit geçirebileceğiniz eğlence merkezlerine veya alışveriş merkezlerine gidin.
• Çocuğunuzun araştırmacı ve meraklı olmaya yönlendirin. Bunun için sorduğu soruları mutlaka cevaplandırın. Herhangi bir nesne, durum veya olaya ilişkin çocuğunuzun düzeyine uygun bilgi aktarımında bulunun.
• Çocuğunuzun doğayla bütünleşmesini sağlayın. Gittiğiniz yerlerde yapraklar, ilginç taş örnekleri, toprak, deniz kabukları, midye kabukları vs. çocuğunuzu toplaması için teşvik edin.
• Çocuğunuzun bitki yetiştirmesine fırsat verin. Böylece, okul ortamında kazandıklarından kopmamış olacaktır.
• Çocuğunuzla birlikte 1 den 20 ye kadar ritmik sayın. Rakamları yazılışlarıyla tekrar edin.
• Verilen ödevleri yapmalarını sağlayın, takibini yapın.
• Çocuğunuza çeşitli hikayeler okuyun. Kitabı sevdirin.
 
BİLGE KOLEJİ ÖĞRENCİLERE NE KATAR? İLERİDEKİ AKADEMİK VE SOSYAL YAŞAMINA NE TÜR KATKILARI OLUR?
Anaokulu çocuğun yaşamındaki ilk gerçek sosyal deneyimdir. Çocuğun merkez olduğu ve tüm ilginin üzerinde olduğu bir ortamdan uzaklaşıp ilgiyi, sevgiyi, paylaştığı bir düzen içinde grup halinde hareket ettiği beklemeyi, sabretmeyi öğrendiği, tüm ihtiyaçlarını karşılaması için desteklediği ilk ortamdır. Bilge Koleji'ne devam eden öğrenciler öncelikle düzen öğrenir. Her gün aynı saatte yatıp kalkmayı, aynı düzen içinde okula gitmeyi amaç edinir. Bu ev yaşamında da düzen sağlar. Belirli bir saatte yatmayı, düzenli olarak kahvaltı etmeyi öğrenir. 
 
Düzenli ve sürekli arkadaşları olur. Arkadaşlarını aramaya, onlar tarafından aranmaya başlar. Arkadaşlık ve arkadaşlarıyla paylaştıkları önemli olmaya başlamıştır. Anne - babası dışında öğretmeni ve okuldaki arkadaşları hayatında önemli olmaya başlar. Başka insanlarla ilişki kurmayı ve sürdürmeyi öğrenir. Evde ortaya çıkan sorunlarda sorun çözmek zorunda kalmayabilir ancak okulda örneğin oyuncağını paylaşması gerektiğinde uygun yöntemle yaklaşmazsa hayal kırıklığı yaşayabilir ve bu yolla zaman içinde problem çözmeyi öğrenir. Kabul görmek, kabul etmek gibi sosyal kavramlar gelişmeye ve önem kazanmaya başlar. 
 
Yaşayarak, deneyerek öğrenme fırsatı elde eder. Her tür bilgi grupla etkileşim halinde öğretilmektedir.
 
 
         
Giriş Türü :
T.C. Kimlik No. :
Şifre :
Güvenlik Kodu :